Урок № 13
Контрольна робота № 1.
«Загадково прекрасна і славна давнина України»

Мета: запропонованими завданнями виявити в учнів рівень знань умінь та навичок з вивченої теми, закріпити їх;
розвивати увагу, спритність, рішучість, кмітливість, вміння застосовувати набуті знання під час виконання практичних завдань;
формувати кругозір, світогляд;
виховувати інтерес до наслідків власної праці, пошану до творчої діяльності, пунктуальність, навички раціонального використовування навчального часу.
Тип уроку:  контроль, корекція знань та вмінь.

Хід уроку

I. Організаційний момент
II. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності

III. Пояснення вчителем питань, які стосуються порядку проведення контрольної роботи
IV. Хід контрольної роботи

Виконання тестових завдань

1. Історична подія — перемога козаків над військом польської шляхти у 1630 році під Переяславом була покладена в основу твору:
а) Т. Шевченка «Тарасова ніч»;
б) Т. Шевченка «Іван Підкова»;
в) П. Чубинського «Ще не вмерла Україна»;
г) М. Вороного «Євшан-зілля».
2. В якій пісні дівча, йдучи до села, несло червоний мак?
а) «Ой біжить, біжить мала дівчина»;
б) «Ой вінку, мій вінку»;
в) «На долині туман»;
г) «У ржі на межі».
3. Поема як літературний жанр — це твір:
а) великий віршований твір, у якому змальовується характер, визначні події в житті людей;
б) написаний у формі звертання однієї людини до інших;
в) в основі сюжету якого лежить гострий непримиренний життєвий конфлікт, який здебільшого закінчується смертю героя;
г) фольклорного походження на легендарну чи історичну тему.
4. Гетьман Трясило — головний герой твору:
а) Т. Шевченка «Думка»;
б) Т. Шевченка «Тарасова ніч»;
в) М. Вороного «Євшан-зілля»;
г) С. Чарнецького «Ой у лузі червона калина похилилася».
5. Пісня «Маяло житечко, маяло» належить:
а) до літературних;
б) жниварських;
в) русальних;
г) веснянок.
6. Урочиста, похвальна пісня, в якій возвеличується якесь явище, особа, подія називається:
а) історичною;
б) стрілецькою;
в) гімном;
г) народною.
7. Легенда з Іпатіївського літопису була основою для написання твору:
а) «Легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею»;
б) М. Вороного «Євшан-зілля»;
в) Т. Шевченка «Думка»;
г) О. Кониського «Молитва».
8. До пісень календарно-обрядової поезії зимового циклу належить:
а) «Кривий танець»;
б) «Ой біжить, біжить мала дівчина»;
в) «Ой хто, хто Миколая любить»;
г) «Ой кувала зозуленька».
9. Повторення групи слів одного чи кількох віршованих рядків наприкінці строфи чи строф називається:
а) анафорою;
б) рефреном;
в) метафорою;
г) епітетом.

10. Що поєднує народну легенду про дівчину-Україну, яку Господь наділив піснею, з «Молитвою» О. Кониського? Наведіть приклади з цих творів.

11. Як у поемі Т. Шевченка «Тарасова ніч» через осмислення історичної долі України автор нагадує нам про необхідність пам’ятати видатних її синів, борців за волю, щастя і незалежність рідного краю.

12.  Чому пісня П. Чубинського «Ще не вмерла Україна» стала гімном українців.

IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання

Підготувати міні-доповідь «Дитинство Лесі Українки», прочитати поезію «Мрії».