Урок № 36
В. Нестайко «Тореадори з Васюківки».
Поведінка героїв твору, їх вчинки

Мета:  аналізуючи пригодницький твір В. Нестайка «Тореадори з Васюківки», вдосконалювати вміння характеризувати улюбленого героя, аргументуючи свій вибір;
розкривати риси його вдачі, особливості поведінки;
розвивати вміння акумулювати здобуті знання під час відповідей-висновків, узагальнень, раціонально використовувати навчальний час, толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію;
виховувати активну життєву позицію, позитивні риси характеру, пунктуальність, почуття любові до української літератури та її митців.
Тип уроку:  комбінований.

Хід уроку

I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:
• Що необхідно знати, вміти для того, щоб стати справжнім цікавим письменником?
• З якою метою В. Нестайко у своєму творі використовує гумор, комічні ситуації?
• Чим пригодницький твір відрізняється від казкового?
• Які риси характеру ви цінуєте у своїх друзях? Чому?
• Чим імпонують вам Павло, Ява — герої твору В. Нестайка «Тореадори з Васюківки»?

III. Перевірка домашнього завдання

Розповіді учнів про варіанти продовження розділу «“Е”, — сказали ми із Явою» — твору В.Нестайка «Тореадори з Васюківки», відповіді на питання: «Що було б далі, якби вистава п’єси мала блискуче завершення?»

IV. Оголошення теми, мети уроку.

Мотивація навчальної діяльності

V. Основний зміст уроку

Яку дружбу заведеш, таке й життя поведеш.
Народне прислів’я
Засміятися щирим, світлим сміхом може тільки глибока, добра душа.
М. Гоголь

1. Опрацювання розділу твору В. Нестайка «Тореадори з Васюківки»
«Усе! Кінець! Я дарую велосипед. Загаза чогтова!! Я видужую»

1.1. Виразне читання розділу, переказування цікавих епізодів.
1.2. Тема: зображення «смертельної» хвороби Яви, його рішення подарувати велосипед сестрі на згадку про себе.
1.3. Ідея: возвеличення любові, доброти, чуйності Яришки до хворого брата, якого вона доглядала; засудження дріб’язковості, непослідовності у своїх рішеннях на прикладі Яви.
1.4. Основна думка:
• відповідальність за свої слова, обіцянки;
• бережливе ставлення до власного здоров’я;
• вміння дарувати людям щастя.
1.5. Композиція.
Експозиція: хвороба Яви, яку він уявляв ймовірною смертю.
Зав’язка: вирішення Яви подарувати Ярині велосипед на згадку про себе.
Кульмінація: жалкування Яви за власним подарунком, зробленим сестрі; радість і щастя Яришки від катання на велосипеді.
Розв’язка: видужання Яви — «загази чогтової»; обіцянка брата давати кататися сестрі на велосипеді, коли вона цього забажає.
1.6. Проблематика:
• повага до ближнього, вміння розуміти його;
• турбота про власне здоров’я як одну з людських цінностей.
1.7. Обговорення змісту твору за питанями:
• Як Яришка доглядала хворого брата?
• Чому Ява насторожився, коли до нього звернулася сестра з промовою: «Любий бгатику!»
• З чим пов’язано те, що Ява вважав власну хворобу смертельною?
• Чим зумовлено бажання Яви якомога більше поїсти?
• Чому Ява подарував Яришці велосипед?
• Яким чином велосипед був об’єктом сварки між братом і сестрою?
• Як пояснити те, що велосипед для Яви — «це дуже особисте, близьке, заповітне».
• Чим було викликане хвилювання Яви при розлученні з велосипедом?
• Опишіть, як Люба Антонівна здійснювала догляд за Явою?
• Що почув, а потім побачив через вікно Ява?
• Чому Ява, бачачи, як сестра падає з велосипеда, роняючи його, у своїх думках ображав її?
• Чим пояснити те, що Ява вважав краще вмерти, ніж жити без велосипеда?
• Яким у творі зображений велосипед? («А який же був велосипед! «Україна». З багажником, з фарою, з ручним гальмом. А швидкість яка! Вітер, а не велосипед!»)
• Чому Яришка, катаючись на велосипеді, вважала себе щасливою, хоча, падаючи, набила не одну гулю?
• Поясніть, чому для Яви цілісність велосипеда важливіша, ніж здоров’я сестри?
• Яким ми бачимо Яву наприкінці розділу? Як він по-братськи вирішив проблему з велосипедом?
• Як ви ставитеся до своїх братів, сестер?
• Чи бувають у вас такі непорозуміння, як у героїв розділу твору? Яким чином ви їх вирішуєте?
• Чим вразив вас цей розділ? Чого він учить вас?
2. Характеристика образів Яви та павла за орієнтовним планом
1) Іван Рева та Павло Завгородній — друзі-п’ятикласники.
2) Пригода — невід’ємна частина життя хлопців.
3) Риси характеру:
а) доброта і чуйність;
б) справедливість;
в) винахідливість:
г) гумористи, бешкетники, здатні на вигадку;
д) зневажливо ставляться до навчання.
4) Розкриття закономірностей поведінки героїв через їх вчинки та стосунки з оточуючими.

VI. Закріплення опрацьованого матеріалу на тему «В. Нестайко. “Тореадори з Васюківки”»
(розділ XXV «Усе! Кінець! Я дарую велосипед. “Загаза чогтова!! Я видужую”»)

1. Розв’язування тестових завдань

1. Яришка, сидячи біля ліжка Яви, читала журнал:
а) «Котик-муркотик»;
б) «Барвінок»;
в) «Дзвіночок».
2. Ява прокинувся, коли на годиннику було:
а) десята година;
б) пів на дев’яту;
в) восьма година.
3. Яришка запропонувала Яві сніданок, який не містив такого харчу, як:
а) картопля;
б) молоко;
в) сир.
4. Як зверталася сестра до хворого Яви?
а) «Любий бгатику»;
б) «Найрідніший мій!»;
в) «Як почуваєш себе, миленький?!»
5. Дід Салимон любив повторювати, що їжа:
а) основне для здоров’я;
б) джерело життя;
в) робить людину добрішою.
6. Відчуваючи останні хвилини життя, Ява хотів побачити:
а) школярський спектакль п’єси М. Гоголя «Ревізор»;
б) Павлушу, щоб попрощатися;
в) тата і матусю.
7. Перед власною смертю Ява, на згадку про себе, вирішив Яришці подарувати:
а) альбом з марками;
б) велосипед;
в) ковзани.
8. У якому класі навчалася Яришка?
а) Першому;
б) третьому;
в) п’ятому.
9. Яву в Яришці дратувала:
а) спритність;
б) хитрість;
в) лінь.
10. Замість смерті до Яви прийшла:
а) провідати вчителька літератури;
б) подруга Яришки;
в) медичний працівник Люба Антонівна.
11. Будучи хворим, Ява з’їв сиру:
а) кілограм;
б) півтарілки;
в) маленьку мисочку.
12. Медичний працівник дозволив Яві походити по кімнаті:
а) годину;
б) півгодини;
в) десять-п’ятнадцять хвилин.
13. Ява не довіряв медичним працівникам, бо вважав, що вони:
а) мусять заспокоювати хворих;
б) тільки і роблять болючі уколи;
в) не думають про нього як про дитину.
14. Який художній засіб використаний у фразі: «Смерть поки що відступила»?
а) епітет;
б) метафора;
в) алегорія.
15. З чим, на думку Яви, порівнюється торохкотіння кісток смерті?
а) Стукотом більярдних куль;
б) гримкотінням велосипеду, що упав;
в) стукотом залізничних коліс.
16. За те, що Яришка падала з велосипеда, тим самим завдаючи йому шкоди, Ява образливо її називав:
а) свинею;
б) коровою;
в) опудалом.
17. Ява вважав, що або велосипед, або...
а) сором;
б) смерть;
в) ганьба.
18. Велосипед Яви називався:
а) «Ластівка»;
б) «Орлятко»;
в) «Україна».
19. Швидкість велосипеда порівнюється:
а) з блискавкою;
б) вітром;
в) підводним човном.
20. Ява з хвилюванням стежив, як Яришка на велосипеді впала, перечепившись:
а) через ковбок, на якому рубали дрова;
б) стару залізну діжу, яку збиралися віддати на металобрухт;
в) камінь, яким підпирали ворота.
21. Під вікном у Яви пахли:
а) троянди;
б) тюльпани;
в) конвалії.
22. Кого не згадує Ява серед своїх товаришів, які мають велосипед?
а) Васю Деркача;
б) Стьопу Карафольку;
в) Кузьму Барила.
23. Яка основна вада була у Яришки під час розмови?
а) Багато жестикулювала;
б) не вимовляла літеру «р»;
в) відбувалися порушення у наголосах слів.
24. Під час хвороби Яви батьки, на його думку, були:
а) у відрядженні;
б) на роботі;
в) виїхали до родичів.

2. Робота на картках
Картка № 1

1. Обґрунтуйте прислів’я, яке полюбляв повторювати дід Салимон: «Доти живеться, поки їсться і п’ється». Свої думки вмотивуйте.
2. Прослідкуйте, з чим пов’язане вагання Яви щодо подарунка сестрі велосипеда? Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.
3. Найзаповітнішим для Яви був:
а) Собакевич; б) театр;
в) велосипед.
Картка № 2

1. Доведіть, наводячи приклади з тексту твору, що Ява і Яришка люблять одне одного, хоча й постійно сперечаються між собою.
2. Чому, на вашу думку, правильне харчування має велике значення для здоров’я людини? Чим пояснити висловлювання діда Салимона: «Їжа — джерело життя»? Особисті міркування обґрунтуйте.
3. Як Яришка виражала радість під час катання на велосипеді?
а) Сяяли очі; б) аж підстрибувала; в) весело пищала.
Картка № 3
1. Чому Яришка, катаючись на велосипеді, відчувала себе щасливою, хоча повсякчас падала з нього? У чому було її щастя?
2. Чим пояснити те, що Ява під час хвороби хотів побачитися з Павлушкою? Чи є це справжня дружба? Свої думки вмотивуйте.
3. Кульмінацією розділу є:
а) «смертельна» хвороба Яви; б) видужання Яви; в) радість Яришки від подарунка Яви.

VII. Підсумок уроку
VIII. Оголошення результатів навчальної діяльності
IX. Домашнє завдання

Підготувати малюнки до твору В. Нестайка «Тореадори з Васюківки», визначити цікаві епізоди з твору та вміти їх виразно читати і переказувати.