Урок № 60
С. Руданський «Козак і король»,
«Запорожці у короля»

Мета:  продовжити знайомити із творами С. Руданського, зокрема зі співомовками «Козак і король», «Запорожці у короля»;
прослідкувати, як у цих творах автор розкриває моральні вади, негативні риси характеру;
навчитися виділяти основну думку співомовки, пояснювати її;
розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; критично ставитися до негативних явищ;
формувати кругозір, світогляд;
виховувати почуття пошани до творчості С. Руданського, гумору як ознаки духовного здоров’я людини;
прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку:  засвоєння знань і формування вмінь.

Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями:
• Дайте визначення співомовці як літературному жанру.
• Що вам відомо про козаків, а саме: їх побут, звичаї, характери…?
• Назвіть відомі вам твори про козацтво.
(І. Нечуй-Левицький «Запорожці», І. Крип’якевич «Малі козаки», О. Сенатович «Малий Віз», Т.Шевченко «Іван Підкова», «Тарасова ніч»…)
• За допомогою чого і як С. Руданський у своїх творах критикує панівний клас, таврує соціальну несправедливість?
• Доведіть, що гумор — ознака духовного здоров’я людини.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку

Мотивація навчальної діяльності

ІV. Основний зміст уроку

С. Руданський справді заслуговує
на найдорожчий у світі титул —
титул народного поета.
М. Рильський
Козацькому роду нема переводу.
Народне прислів’я

1. Обговорення прислів’їв про козацтво

Степ та воля — козацька доля.
Коли козак у полі, то він на волі.
Де козак, там і слава.
Кінь та ніч — козакові товариші.
Місяць — козаче сонце.
Козак журби не має, з біди не заплаче.

С. Руданський «Козак і король», «Запорожці у короля»

2. Аналізування твору С. Руданського «Козак і король» (23 червня 1859)
1.1. Виразне читання співомовки.

1.2. Тема: зображення пана, який не зміг дати відповіді королю на його загадки і скористався допомогою козака.
2.3. Засудження жадібності, безглуздя, невміння логічно мислити (пан); возвеличення кмітливості, винахідливості, рішучості (козак).
2.4. Основна думка: тільки той здобуває перемогу, хто працьовитий, безкорисливо допомагає іншим; у першу чергу в людині цінується не її матеріальне забезпечення, а розум.
2.5. Композиція:
Експозиція: звернення пана до короля, щоб той дозволив йому взяти воєводство, а король запропонував за це відгадати «три штуки».
Зав’язка: згода козака допомогти панові у виконанні складних завдань.
Кульмінація: козак замість пана успішно витримав іспит перед королем, давши відповідь на «три штуки».
Розв’язка: мрія пана здійснилася; козак у золоті вирушив додому.
2.6. Обговорення змісту твору за питаннями:
• Для чого пан звернувся до короля? («Воєводство дати»)
• Які загадки запропонував король відгадати пану? Як це характеризує короля?
• Чим пояснити те, що козак вирішив допомогти пану і для цього змінив свою зовнішність?
• Чому, на вашу думку, саме козак впорався із завданням короля?
• Чи можна було дати інші відповіді на загадки короля? Виявіть власну кмітливість.
• Хто і для чого створює загадки?
• Що ми можемо сказати про ту людину, яка завжди може розгадати загадку?
• Чим же здивував козак короля, відповідаючи на його «штуки»?
• Прокоментуйте закінчення твору.
• Що висміює С. Руданський у своєму творі? Доведіть це на прикладі.
2.7. Творче завдання-конкурс.
Уявіть себе на місці короля. Які б ви «три штуки» запропонували відгадати панові?
3. Робота над співомовкою С. Руданського «Запорожці у короля» (15 квітня 1858 р.)
3.1. Виразне читання твору.
3.2. Тема: зображення приїзду козаків до польського короля, їх шаноблива зустріч.
3.3. Ідея: возвеличення мужності, кмітливості козаків, вміння бути дипломатичними.
3.4. Основна думка: у подібній ситуації поважають і цінують тих (козаків), кого побоюються.
3.5. Композиція.
Експозиція: приїзд запорожців до короля.
Зав’язка: здивування ляхів зовнішністю козаків, зокрема їх довгими вусами.
Кульмінація: ляхи намагалися посміятися над козаками та їх вусами, пригостивши їх сметаною.
Розв’язка: козаки попросили короля спробувати запропоновану ним сметану.
3.6. Обговорення змісту твору за питаннями:
• Як король зустрів козаків?
• Опишіть зовнішність козаків за допомогою тексту.

(…В них жупани
Все кармазинові,
І самі такі храбренні,
Вуса прездорові)

• Чому ляхи, побачивши довгі вуса козаків, вирішили нагодувати гостей сметаною?
• Як виявили винахідливість козаки, щоб запобігти насмішкам з боку ляхів?
• Якими рисами характеру наділені козаки, ляхи?
(Козаки — сміливі, чемні, відважні, вимогливі до себе і до інших; ляхи — підступні, боязливі, хитрі, діють за власними інтересами)
• Чого вчить нас ця співомовка?
• Як ви поводите себе, перебуваючи в гостях, а також тоді, коли до вас завітають гості?

V. Застосовування знань та вмінь

1. Розв’язання тестових завдань
«Козак і король», «Запорожці у короля»

1. Про що просив пан короля?
а) Дозволити не сплачувати податків;
б) дав воєводство;
в) збільшити земельні наділи.
2. За яких умов король пообіцяв задовольнити прохання пана?
Пану необхідно було:
а) відгадати три завдання;
б) не їсти три доби;
в) привезти королю.
3. У чому полягала суть першого завдання короля?
а) Обійти півсвіту;
б) порахувати кількість зірок на літньому небі;
в) відгадати, що у світі найситніше.
4. Скільки часу виділив король пану для надання відповідей на загадки?
а) Рік;
б) півроку;
в) два роки.
5. Як пан сприйняв загадки короля?
а) Був дуже здивований;
б) почав плакати;
в) образився і висловив власне незадоволення.
6. Чому козак погодився допомогти пану?
а) Був доброю людиною;
б) хотів отримати грошове винагородження;
в) виявив бажання взяти участь у змаганнях із королем.
7. Запорожцям, які приїхали до короля, було запропоновано:
а) зняти верхній одяг;
б) присісти;
в) відвідати смачної справи.
8. Описуючи зовнішність козаків, С. Руданський не зазначив про:
а) жупани;
б) зброю;
в) вуса.
9. Що здивувало ляхів у козаків?
а) Довгі вуса;
б) кучеряве волосся;
в) великі зуби.
10. Чим господарі вирішили нагодувати козаків?
а) Варениками з вишнями;
б) смачними пиріжками;
в) сметаною.
11. Як зреагували козаки на перше запрошення ляхів до столу?
а) Відмовилися, бо були ситими;
б) були дуже здивованими гостинністю господарів;
в) попросили замінити одну страву іншою.
12. Через що козаки «вуса прездорові вгору й завертіли»?
а) Дуже наїлися;
б) були дуже здивовані увагою ляхів;
в) хвалилися ними.
 

2. Робота на картках
Картка № 1
1. Дослідіть, чим співомовка С. Руданського «Козак і король» пов’язана з творами усної народної творчості. Відповідь вмотивуйте, наводячи переконливі приклади з твору.
2. Чому ж так цінується в людині її кмітливість, розум, почуття гумору? Власні думки обґрунтуйте на прикладах творів С. Руданського.
3. Яку винагороду отримав козак (С. Руданський «Козак і король») за правильні відповіді королю?
а) Золото; б) волю; в) багато худоби.
Картка № 2
1. Чому, на вашу думку, ляхи з такою пошаною приймають козаків у своїх хоромах (С. Руданський «Запорожці у короля»)? Доведіть власну точку зору.
2. З якою метою С. Руданський у творі «Козак і король» вводить до співомовки третього героя — козака? Що вам у ньому подобається? Відповідь обґрунтуйте.
3. Чим закінчилося перебування козаків у короля (С. Руданський «Запорожці у короля»)?
а) Вживанням страви, яку вперше запропонували козакам;
б) король розлютувався на козаків і вигнав їх голодними;
в) танцями, співами гостей та господарів.
Картка № 3
1. Як король поставився до козаків (С. Руданський «Запорожці у короля»)? Чи можемо ми вважати, що він їх побоюється? Особисті міркування обґрунтуйте.
2. Чому, на ваш погляд, пан не зміг відгадати «три штуки» короля (С. Руданський «Козак і король»)? Відповідь вмотивуйте.
3. Яку відповідь дав козак на третю загадку короля (С. Руданський «Козак і король»)?
а) Треба сім разів відміряти, а один — відрізати;
б) я не пан, а козак;
в) на землі стільки каміння, скільки волосся у людини.

VІ. Підсумок уроку
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності
VІІІ. Домашнє завдання

   Знати зміст твору С. Васильченко «Свекор», скласти запитання до оповідання.