Урок № 67.
Тематичне оцінювання № 4.
«Гумористичні твори»

Мета:  виявити рівень знань, умінь та навичок із вивченої теми, закріпити їх;
розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, вміння застосовувати здобуті знання під час виконання практичних завдань;
акумулювати здобуті знання, формувати кругозір;
виховувати інтерес до наслідків власної праці, пошану до творчої діяльності, пунктуальність, раціональність у використанні навчального часу.
Тип уроку:  контроль, корекція знань та вмінь.

Хід уроку

І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми, мети уроку
ІІІ. Пояснення вчителем питань, які стосуються проведення контрольної роботи.
IV. Хід контрольної роботи

1. Визначить твір, в якому козак виявив власну кмітливість, розум, тим самим допомігши пану:
а) «Запорожці у короля» (С. Руданський)
б) «Козак і король»(С. Руданський)
в) «Тарас бульба у Києві». (П. Глазовий)
2. За жанровою спрямованістю «Свекор» С. Васильченка:
а) гумореска;
б) співомовка;
в) оповідання.
3. Якої байки Л. Глібова стосується таке прислів’я: «Без труда — нема плода»?
а) «Жаба і віл»;
б) «Щука»;
в) «Муха і Бджола».
4. В якому творі гість із минулого здивований сучасною цивілізацією столиці?
а) «Заморські гості»;
б) «Тарас Бульба у Києві»;
в) «Пан та Іван в дорозі».
5. Для народної байки є характерним:
а) в образах тварин змальовуються люди, з їхньою вдачею, поведінкою.
б) несподіване й дотепне закінчення;
в) жартівливий зміст.
6. Героя якого твору стосується прислів’я «Беруть завидки на чужі пожитки»?
а) Жабу (Л. Глібов «Жаба і Віл»);
б) Василька (С. Васильченко «Свекор»);
в) Івана (С. Руданський «Пан та Іван в дорозі»).
7. Яке з поданих прислів’їв стосується змісту твору С. Олійника «Ля-ля-ля»?
а) «Не співай, бо будеш плакати»;
б) «Гуде, як бугай у болоті»;
в) «Як заспівають, мов тебе на крила підіймають».
8. Хто з героїв вирішив скористатися чудом «без труда, щоб везло»?
а) Вася Боровик (С. Олійник «Чудо в черевику»);
б) Семен (С. Васильченко «Свекор»)
в) Тарас Бульба (П. Глазовий «Тарас Бульба в Києві»)
9. Чим частували козаків у польського короля (С. Руданський «Запорожці у короля»)?
а) Пивом і м’ясом;
б) медом і сметаною;
в) млинцями і вином.

10. У чому, на ваш погляд, гумористична спрямованість твору П. Глазового «Найважча роль»?

11. Напишіть твір-мініатюру на тему:
"Таємниця сміху у творах С. Олійника та П. Глазового".

ІV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання

   Підготуватися до позакласного читання — твір Марко Вовчок «Дев’ять братів і десята сестриця Галя».