Урок № 30
Емма Андієвська «Казка про яян».
«Я» і зовнішній світ, «Я» та інші люди»
Мета: продовжити роботу над твором Емми Андієвської «Казка про яян», охарактеризувати образ яянина, хлопця-пастушка, опрацювати зміст твору, його виховне і повчальне значення;
вдосконалювати вміння виразно читати казки;
розвивати культуру зв’язного мовлення, абстрактне, логічне і критичне мислення, пам’ять, увагу, вміння грамотно висловлювати думку;
формувати естетичні смаки; виховувати непримиренність до зла, жорстокості, надмірної власної хвалькуватості, впевненості;
прищеплювати доброту, почуття милосердя, повагу до літніх людей, друзів.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями:
• Чому, на думку Емми Андієвської, всі речі, що оточують людину, стають живими і олюднюються?
• Чим пояснити жанрову особливість твору Емми Андієвської — казка-притча?
• Які риси ви цінуєте в людині? Чому?
• Через що у будь-якому колективі не люблять яян?
• Чи можна допомогти людині позбавитися негативних рис? Яким чином, якщо це так?
III. Перевірка домашнього завдання
Учні зачитують написаний твір за казкою-притчею Емми Андієвської «Казка про яян» на тему «Я у країні Яянії».
IV. Оголошення теми, мети уроку
Мотивація навчальної діяльності
V. Основний зміст уроку
Україна для мене — усе. Це прекрасна країна,
і я вбачаю своє завдання в тому, щоб відкрити світові,
яка вона дивовижна і який талановитий народ — українці.
Емма Андієвська
Її продуктивність нагадує артезіанський колодець,
що б’є нескінченним фонтаном,
змушуючи повсякчас дивуватися і захоплюватися силою
і красою її невичерпного таланту.
П. Сорока
Найщасливіша та людина, яка дає щастя найбільшій кількості людей.
Д. Дідро
1. Опрацювання змісту твору Емми Андієвської «Казка про яян» за питаннями:
• Яким чином пастушок потрапив у казковий світ?
• Що незвичайного він побачив?
• Чому вежі повсякчас завалювалися?
• Про щорозпитував хлопець чоловіка, якого він побачив першим у казковому місті?
• Як мешканці міста реагували на питання козопаса до них? З чим це було пов’язано
• Хто і чому допоміг юнакові зорієнтуватися у тій місцевості, куди він потрапив?
• Що було характерним для мешканців цього міста? Чому вони називалися яянами?
• Як старий дідусь потрапив до яян?
• Чим пояснити те, що кволий дідусь не хотів бути яянином?
• Хто такий юродивий? Яка роль цього героя у творі?
• Що необхідно було зробити для того, щоб залишити місто Яян?
• Як характеризується пастушок у своєму ставленні до дідуся?
• Що свідчить про живі якості брами? Доведіть свою думку.
• Чому, коли хлопець покинув місто Яян, у нього на плечах замість дідуся був мішок, по гузир наповнений самоцвітами?
2. Питання для дискусії із застосуванням мозкової атаки
• Як, на ваш погляд, чому герої повісті не мають власного імені?
• Дайте власну оцінку стосовно того, добре чи погано бути яянином?
• «Я» і «ти» — це особові займенники. Чому ж Емма Андієвська їх протиставляє?
• Поміркуйте, хто ж був насправді той дідусь, який незабаром хутко зник? За що хлопець отримав винагороду?
3. Характеристика образів твору
3.1. Яяни (Цитатна характеристика).
• ...велике місто, яке «складається з вузьких довгих веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються».
• «Кожен яянин знає тільки своє «я» і тому запитань другої людини просто не чує».
• «Яянинові годі допомогти. Ніхто не може догодити яянинові. Бо тільки він сам усе знає і вміє, і то найкраще».
• «Усі тут харчуються власним «я». Коли воно вичерпується, яянин умирає, проте «я» кожного з яян таке невичерпне, що всі тутешні мешканці майже вічні».
• «...жоден мешканець цього міста не міг відчинити брами з тієї простої причини, що ніхто з тутешніх поселенців не спроможний вимовити коротесенького слова, що відчиняє ці брами».
• «...колихтось з яян пробує вимовити «ти», в устах яянина це чомусь завжди обертається на «я»...»
3.2. Пастушок-козопас (орієнтовний план).
1) Несподівана пригода з хлопцем.
2) Риси характеру юнака:
а) добрий, чуйний, чемний;
б) винахідливий і цілеспрямований;
в) безкорисливий і уважний;
г) уміє протистояти будь-яким труднощам;
д) власне «я» не переважає над «я» оточуючих.
3) Цікава винагорода пастушкові.
VI. Закріплення вивченого матеріалу на тему
1. Розв’язування тестових завдань
2. Робота на картках
Картка № 1
1. Чому, на ваш погляд, кволий дідусь не хотів стати яянином? Власні міркування обґрунтуйте, посилаючись на текст твору.
2. Чим, власне, вразила пастушка місцевість, до якої він потрапив? Чи легко бути самостійним у гурті людей, на вашу думку? Підтвердіть фактами з твору і власного досвіду.
3. Хлопець запропонував старцю забрати його із собою, бо хотів:
а) подбати про нього;
б) щоб той показував йому шлях;
в) довести йому, що він не яянин.
Картка № 2
1. Порівняйте долю пастушка і кволого і дідуся, що в минулому був юнгою, які потрапили до незвичайного міста, та «дивне» суспільство. Свої спостереження узагальніть.
2. Чому дідусь, знаючи, як покинути місто, залишився в ньому жити і прилаштувався до його умов? Особисті міркування обґрунтуйте.
3. Брама відчинилася, бо пастушок:
а) застосував власну силу;
б) чемно і привітливо звернувся до неї на «ти»;
в) знав чаклунські слова.
Картка № 3
1. Чим, на ваш погляд, пояснити те, що пастушок не хотів бути яянином і залишитися разом з яянами жити? Свої думки доведіть.
2. Як зрозуміти слова старця, коли пастушок запропонував йому покинути місто з яянами: «Я не пристосований до іншого світу, і час, відпущений мені вищими силами, добігає кінця»? Власну думку вмотивуйте.
3. Чому яяни не могли відчинити брами?
а) Не мали бажання, бо їм подобався цей спосіб життя;
б) ніхто не був спроможний вимовити коротесеньке слово;
в) були налякані злим чаклуном.
VII. Підсумкова бесіда за питаннями
• Чи є яяни серед вашого учнівського колективу?
• Що необхідно для того, щоб бути яянином у доброму розумінні цього слова?
• Чого вчить ця казка?
VIII. Оголошення результатів навчальної діяльності
IX. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичного оцінювання № 2 «Я і Світ».