Урок № 43
Розвиток зв'язного мовлення.
Складання плану характеристики образу
допитливого і здібного хлопчика Льоньки
(В. Близнець «Звук павутинки»)
Мета: вдосконалювати вміння складати план характеристики образу героя, зокрема Льоньки з твору В. Близнеця «Звуки павутинки»;
звернути увагу на призначення персонажа у творі, його зв’язок з іншими героями;
розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, спостережливість, увагу, пам’ять;
уміння раціонально використовувати навчальний час;
виховувати активну життєву позицію;
прищеплювати інтерес до результатів власної навчальної діяльності.
Тип уроку: застосування знань і вмінь.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда за питаннями:
• Дайте визначення художньому образу. (Художній образ — особлива форма естетичного освоєння світу, при якій зберігається його предметно-чуттєвий характер, його цілісність, життєвість, конкретність, на відміну від наукового пізнання, що подається у формі абстрактних понять)
• Що вам відомо про поняття «літературний характер героя»? (Характер літературний — це зображення письменником у художньому творі людини з властивими їй індивідуальними рисами, які зумовлюють її поведінку, ставлення до інших людей, до життя)
• Яке значення приділяється портрету літературного героя? (Портрет — зображення в літературному творі зовнішнього вигляду, пози, рухів, виразу обличчя людини, її одягу, взуття тощо)
• У чому призначення того чи іншого літературного персонажа у творі?
• Як умовно можна розподілити персонажів твору? Чим зумовлений такий розподіл? Свою думку вмотивуйте.
• Під впливом кого і чого відбувається формування літературного героя?
III. Оголошення теми. Мета уроку
Мотивація навчальної діяльності
IV. Основний зміст уроку
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!
Л. Забашта
Ах, скільки радості, коли ти любиш землю,
Коли гармонії шукаєш у житті!
П. Тичина
1. Питання до індивідуальної роботи
• Доберіть до слова «характер» синоніми.
• Проведіть самоаналіз: доберіть риси власного характеру
2. Робота у парах
Завдання. Складіть діалог про необхідність вдосконалення характеру кожної людини.
3. Характеристика образу Льоньки
• Які враження виникли у вас під час першого знайомства з Льонькою?
• Як хлопець ставиться до матері? Які риси характеру при цьому виявляються у нього?
• Яким для матері є син Льонька? Чи були в неї труднощі щодо його виховання?
• Чим, на думку матері, обділений Льонька? З чим це пов’язано?
• Що свідчить про багату фантазію, уяву хлопця? Наведіть переконливі докази, посилаючись на зміст твору.
• Як за допомогою творчої уяви Льонька сприймає і пізнає світ?
• Чому хлопець до всього в природі ставиться з пошаною, обережністю? Вмотивуйте свою думку.
• Як природне довкілля формує світогляд Льоньки?
• Чи можна вважати хлопця допитливим, спостережливим? У чому це виявляється?
• Звідки він отримує знання про довкілля?
• Як хлопець реагує на труднощі, які трапляються з його друзями (Рексом, Бакуном)?
• Яке значення мало для Льоньки знайомство з Адамом, а потім і з Ніною? Чим корисним було спілкування хлопця з новими друзями?
• Чому хлопець захоплювався розумом, красою Ніни?
• Дослідіть на прикладі твору, як Льонька розмірковує над сенсом життя людини, про добро і зло, яке панує у всесвіті?
• Як Льонька сприймає оптимізм хворого Адама?
• Чому хлопець зневажливо ставився до Глип?
• Чим пояснити страждання Льоньки через вбивство Рекса, загибель метелика, небезпечну ситуацію з Бакуном, врешті-решт хворобу, а потім і смерть Адама?
• Чи можна Льоньку назвати малою природною енциклопедією?
• Яке майбутнє ви передбачаєте хлопцю? Чому? Свою думку обґрунтуйте.
4. Складання плану характеристики образу Льоньки
Орієнтовний план:
1) Льонька — головний персонаж повісті В. Близнеця «Звук павутинки».
2) Портрет і зовнішність хлопця.
3) Риси характеру Ленда:
а) доброта і щирість;
б) чуйність;
в) здатність до фантазії і творчого мислення;
г) спостережливість і обізнаність;
д) працьовитість;
е) поважність до матері, Адама, Ніни;
ж) любов до природи;
з) вміння цінувати дружбу.
4) Вплив інших персонажів на формування світогляду хлопця.
5) Льонька — мала природна енциклопедія.
6) Значення образу героя.
6. Обговорення проблемного питання (прийом «акваріум»)
• Чи змінився Льонька, якщо б він оселився у великому місті?
V. Підсумок уроку
VI. Оголошення результатів навчальної діяльності
VII. Домашнє завдання
Проаналізувати останній розділ «Все відпливає», обміркувати образи звуку павутинки, Ніни, кораблика.