Урок №48
КОНТРОЛЬНА РОБОТА № 4 З РОЗДІЛУ
«ІМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ» (ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ)

Мета:  оцінити рівень навчальних досягнень з тем «Іменники — назви істот і неістот. Іменники загальні й власні», «Велика буква і лапки у власних назвах», «Рід іменників. Іменники спільного роду», «Число іменників», «Відмінювання іменників. Поділ іменників на відміни», «Особливості творення іменників»;
з’ясувати можливі недоліки в ході опанування мовною теорією та прийняти рішення щодо подальшої організації навчальної діяльності з розділу «Іменник як частина мови».
Форма проведення тематичної атестації: виконання завдань тестового характеру.
Тип уроку:  урок оцінювання навчальних досягнень учнів.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення з темою, метою й завданнями уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань

Дати відповіді на запитання:
1. Яка частина мови називається іменником?
2. На що вказує іменник, яке має значення?
3. Яку синтаксичну роль може виконувати іменник?
4. Які постійні й змінні ознаки має іменник?
5. З’ясувати особливості відмінювання іменників.
6. Як відрізнити іменники — назви істот від неістот? Навести приклади.
7. Як відрізнити загальні й власні назви іменників? Навести приклади.
8. Назвати правила вживання великої букви і лапок у власних назвах.
9. Розповісти про число іменників.
10. Навести приклади іменників, що мають форми тільки однини або тільки множини. Пояснити.
11. Розказати про поділ іменників на відміни. Навести приклади.
12. Які існують особливості творення іменників?

ІV. Підготовча робота

Мотивація навчальної діяльності учнів. Ознайомлення із критеріями оцінювання тестових завдань (завдання 1- 6 — по 1 балу, завдання 7 — 6 балів). Проведення інструктажу щодо виконання завдань тестового характеру.

V. Виконання завдань тестового характеру

1. Продовжити речення: Морфологія — це:
а) словниковий склад мови;
б) розділ науки про мову, що вивчає звукову будову мови;
в) розділ науки про мову, що вивчає слово як частину мови.
2. У якому рядку всі подані слова — іменники?
а) Залізо, віск, проміння, променіти, восковий;
б) рух, бігати, читати, завдання, радість;
в) звертання, синява, сміливість, радість, читання.
3. У якому рядку всі іменники — жіночого роду?
а) Соло, рагу, шасі, депо, таксі;
б) канікули, Суми, Чернівці, столи, друзі;
в) місіс, мадам, леді, путь, Беатріче.
4. У якому рядку всі спільнокореневі слова є іменниками?
а) Два, двійка, двоє, двоїтися, подвійний;
б) овоч, овочерізка, овочесховище, овочівник, овочівництво;
в) свіжий, свіжо, свіжість, свіжина, свіженький.
5. У якому рядку при написанні власних назв допущено помилку?
а) Леся Українка, Тарас Григорович Шевченко, газета Новий день, журнал Дніпро;
б) Академія наук України, журнал «Всесвіт», князь Володимир, Дніпро, Херсон;
в) Україна, Дунай, Чорне море, Будинок народної творчості, фабрика «Киянка»
6. Знайти рядок з іменниками спільного роду.
а) Сирота, сіромаха, бідолаха, нікчема, недотепа;
б) круча, груша, неволя, земля, душа;
в) вершина, весна, школа, ластівка, ялинка.
7. Продовжити речення: "Частини мови — це: ..."
а) слова, різні за звучанням, але однакові або близькі за значенням;
б) особливі групи слів, що характеризуються лексичним значенням, морфологічними ознаками, синтаксичною роллю в реченні;
в) запозичені з інших мов слова.
8. У якому рядку всі іменники належать до назв неістот?
а) Птах, листя, дерева, вітер, товариш;
б) книга, хата, ніж, одяг, осінь;
в) дощ, небо, ягоди, батько, мати.
9. У якому рядку всі іменники чоловічого роду?
а) Суддя, надія, земля, Ілля, гілля;
б) лоша, теля, зілля, дівча, круча;
в) дріб, край, кінь, біль, Сибір.
10. У якому рядку всі спільнокореневі слова є іменниками?
а) Береза, березень, березка, березник, березняк;
б) янтар, янтаревий, янтарний, янтарка, янтарно-жовтий;
в) музика, музикант, музикантка, музикознавець, музикантський.
11. У якому рядку при написанні власних назв допущено помилку?
а) Карпати, родина Коцюбинських, Марко Вовчок, Олекса Довбуш, ріка Південний Буг;
б) Азовське Море, Тарас Шевченко, Київ, Ярослав Мудрий, журнал Барвінок;
в) Кирило Кожум’яка, День Незалежності України, Петро Сагайдачний, сузір’я Скорпіона.
12. Знайти рядок з іменниками спільного роду.
а) Українка, волошка, черепаха, вежа, малина;
б) базіка, нероба, каліка, гультіпака, добряга;
в) селянка, вила, горобина, жнива, окуляри.

VІІ. Відповіді на запитання, що виникли під час виконання тестових завдань
VІІІ. Домашнє завдання

Виписати з художнього твору уривок тексту-розповіді. Три-чотири іменники розібрати як частину мови. Зробити синтаксичний розбір одного речення.