Урок №55
УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК № 16.
НАВЧАЛЬНИЙ УСНИЙ ТВІР-ОПОВІДАННЯ
ЗА ЖАНРОВОЮ КАРТИНОЮ

Мета:  розвивати вміння осягати зміст живописної графіки, виражальні засоби, помічати всі важливі й другорядні деталі, розкрити майстерність художника;
удосконалювати культуру усного мовлення, сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу;
якнайповніше використати естетичний і моральний потенціал художнього полотна для духовного розвитку.

Тип уроку:  урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів

Бесіда за питаннями:
1. Що вам відомо про Катерину Білокур?
2. Які види образотворчого мистецтва ви знаєте? (Натюрморт, графіка, акварельна техніка.)
3. Що називається оповіданням? Які складові воно має?

IV. Підготовча робота до складання усного твору-оповідання за жанровою картиною

Коротке повідомлення учнів про останні роки творчості письменниці
   В останні роки життя Білокур захопилася акварельною технікою, що засвідчують чисельні композиції, зокрема «Багрянець осені» (1950-ті рр.), «Гай» (1955 р.), «Вересень» (1956 р.), «Напровесні» (1958 р.), «Осінь» (1960 р.). Усі вони витримані в одному стильовому ключі (з налаштованістю на «реалії»), передачу психології стану природи.
   Поцінування й уславлення званням народної художниці України майже не змінило щоденних життєвих ситуацій: холодна хата взимку, хвороба матері і самої художниці, а найтрагічніше — постійна нестача фарб, а пізніше — ліків. На прохання допомогти відгукувалося небагато. Так тривало до кінця її страдницького життя.
   Два останні роки життя Катерина Василівна майже не працювала.

Осмислення художнього полотна (аналіз картини)
1. До якого жанру належить картина «Багрянець осені» Катерини Білокур?
(Пейзаж)
2. Чи можна визначити тему художнього полотна?
(Золота осінь.)
3. Що зображено на картині?
(На картині зображено природу восени.)
4. У чому проявляється краса рідної природи?
5. Яка пора року зображена на картині?
6. Які кольори присутні?
Добір робочих матеріалів
1) Колективний добір матеріалів до майбутнього твору.
• Назвати об’єкти, зображені на картині.
(Дерева, кущі, трави)
• Дібрати синоніми до слова небо.
(Небеса, небозвід, небокрай, твердінь)
• Назвати кольори картини.
(Жовтий, зелений, світло-жовтий, коричневий, блідо-голубий, сіруватий, світло-коричневий, зеленаво-жовтий)
2) Добір характерних ознак об’єктів, зображених на полотні (робота в групах).
Варіант 1. Берези — високі, стрункі, похилі.
Варіант 2. Галявина — невеличка, устелена різнотрав’ям.
Варіант 3. Небо — високе, хмаринки де-не-де, біло-блакитне.
Творча робота
? Продовжити речення, використовуючи опорні слова та словосполучення, образні вислови.
1. Перед нами березовий гай...
2. Автор картини знайомить нас із...
3. Художниця вдало дібрала...

V. Складання усного твору-оповідання за жанровою картиною

? Скласти усний твір-оповідання за жанровою картиною, дотримуючись структури оповідання:
1. Зав’язка — епізод, яким починається розвиток подій у творі.
2. Розвиток дії.
3. Кульмінація — момент піднесення, напруження.
4. Розв’язка — заключна дія, що виступає як результат розвитку подій у творі.

VI. Домашнє завдання

   Уявити, що ви змогли почути розмову об’єктів, зображених на картині К. Білокур «Багрянець осені». Оформити цю роботу у вигляді діалогу до 10 реплік.