Урок №31
УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК № 11.
НАВЧАЛЬНИЙ ПИСЬМОВИЙ
ТВІР-ОПИС ПРИМІЩЕННЯ НА ОСНОВІ
ОСОБИСТИХ ВРАЖЕНЬ У НАУКОВОМУ СТИЛІ

Мета:  ознайомити учнів із вимогами до написання твору-опису в науковому стилі;
на основі загального уявлення про структуру, зміст, мовні особливості описів;
розвивати мовленнєво-комунікативні вміння складати твори-описи приміщень на основі особистих вражень у науковому стилі;
підвищувати мовну й мовленнєву культуру.
Тип уроку:  урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданням уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

Дати відповіді на питання:
1. Які характерні ознаки мають тексти наукового стилю?
2. Чим опис відрізняється від розповіді та роздуму?

IV. Мотивація навчальної діяльності

Робота з текстом
? Прочитати текст. Визначити його тему й основну думку, тип і стиль мовлення. Дібрати заголовок.
   На самому краї села, од вигону, стояла невеличка хатка, вікнами на широкий шлях. З-за хатки виглядали невеличкі хлівці, повіточки; трохи далі — тік; за током — огород; а все кругом обнесено низенькою ліскою. Зразу видно було, що то плець не дуже заможного хазяїна. Не достатки, а тяжка праця кидалась у вічі. Хата хоч старенька, та чепурна, біла, — видно, біля неї ходили хазяйські руки; двір виметений, а ворота дощані, хрещаті
(Панас Мирний).
? Перебудувати текст в опис наукового стилю.
? Визначити будову складеного тексту, засоби зв’язку.
Коментар учителя про вимоги до написання творів-описів та їх структури
Твір-опис має таку структуру:

Речення у творі-описі мають перебувати у відношенні одночасності.
План наукового опису

1. Як називається предмет?
2. Матеріал, з якого він зроблений.
3. Форма, розмір, колір.
4. Із яких частин складається?
5. Для чого використовується?

V. Виконання ситуативного завдання

? Прочитати початки учнівських творів-описів. Дібрати заголовки. З’ясувати, що вони виражають — тему чи основну думку. Продовжити описи приміщень у науковому стилі.
Текст для першої групи. Шкільна їдальня — приміщення для прийому їжі учнів та вчителів. Вона збудована із силікатної цегли, яка зберігає тепло взимку, а прохолоду — улітку. Їдальня має форму звичайного прямокутника розміром 12 х16 кв. м…
Текст для другої групи.Музей історії школи — приміщення, що збирає, вивчає, виставляє для огляду та зберігає відомості про видатних випускників і вчителів навчального закладу. Приміщення музею, збудоване 1985 року із силікатної цегли, має форму квадрата розміром 15 х15 кв. м…

VI. Самостійне складання твору-опису приміщення на основі особистих вражень у науковому стилі

? Скласти твір-опис приміщення (шкільної майстерні, кабінету малювання, актової зали, медпункту).
У висловлюванні використати слова і словосполучення знаходитися (розміщуватися) біля (поряд); підлога; стеля; панелі пофарбовані (обшиті, оздоблені); на стінах стенди; розставлено прилади; прямокутні столи; дерев’яна блискуча підлога; уздовж стін; по кутках.

VІІ. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання

Продовжити роботу, розпочату в класі, з написання твору-опису приміщення на основі особистих вражень у науковому стилі.