Переказ розповідного тексту (письмово)
ПИСЬМОВИЙ
СТИСЛИЙ ПЕРЕКАЗ РОЗПОВІДНОГО ТЕКСТУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ МІСЦЕВОСТІ В ХУДОЖНЬОМУ
СТИЛІ
Мета: удосконалити мовленнєво-мислительні
вміння восьми
класників визначати тему й
основну думку тексту, тип і стиль мовлення почутого або прочитаного
висловлювання; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати
типологічний, композиційний і змістовий аналіз художнього тексту розповідного
характеру з елементами опису місцевості, сприймати текст, розуміти його зміст,
стисло відтворювати на письмі, використовуючи мовні засоби, властиві
висловлюванням художнього стилю.
Тип уроку: урок розвитку
комунікативних умінь.
ХІД УРОКУ
ІІ. Ознайомлення з
темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Колективна робота з
текстом
Перше прослуховування
тексту
► Школярі знайомляться з цілісним
висловлюванням. Визначають тему й основну думку, а також
авторський задум.
Заходила
ніч.
Німіє степ
і тьмариться.
Поспішаючи,
кудись ховаються останні шуми й гуки довгої літньої днини. Не погасло ще на
заході, як кров, червоне зарево, а вже над ним у темряві далекого неба
зажевріла, немов жарина в попелі, вечірня зоря. А місяць, що перше висів серед
ясного неба сірою, малопомітною плямою, під темним крилом ночі зразу ожив і
засвітився білим чарівним огнем.
Ринуло з неба
ціле море тихого світла, усе на землі потопляючи. Над степом промайнув легенькою
тінню незрячий сон.
Ніч
зайшла.
Маленькою
хмаринкою темніє над глибоким яром закинутий у степу
хуторець.
Синіють у
промінні хатки. У яр потяглися довгі тіні.
Тихо в
хуторі, мов у скам'янілому царстві із давньої казки.
Серпи,
коси, вози, збруя — усе мертво лежить коло хат, немов ті цяцьки, що перед сном
порозкидали малі діти. По дворах манячать стіжки свіжої пашні, мало не поруч з
хатами тягнуться ниви з блискучою стернею.
На нивах,
як те військо побите, темніють не зношені снопи, стелються довгими рядами
не загребені покоси і, збившись стеблинами в густу лаву, подекуди стоять самотою
клапті недокошеної пшениці.
А над усім
густо стелеться дух свіжого степового сіна.
Розкошами,
красою віє над степом...
У яру тихо
й сумно. Світить над ним місяць. Уздовж його розтягнулися довгою стрічкою
кучеряві верби. З-під верб одірвались і попливли проти місяця понад
зрошеною травою марища — тіні. Запирскало щось... Воли. За волами виринула й
стала в яру волохата постать.
На голові
в неї наверчене жмутом якесь ганчір'я, довга свита підперезана білою
ганчіркою, на ногах великі мужичі чоботи, а в руках — батіг. З купи
ганчірок визирає мармурове дівоче личко з дуже великими пречудними очима.
Дівчина притулилася плечем до стовбура й закинула голову проти місяця. Очі
в неї склепилися, руки опустились, як у сонної. Стоїть і
осміхається.
Затремтіло
зразу сонне повітря, і зграї срібних звуків, плутаючись і виграваючи, полетіли
яром і далеко кругом заснували степ.
Потім із моря
звуків вирізалися дзвінкі, мов із срібла викувані, слова
пісні:
Яром, яром, пшениченька ланом,
Горою овес.
Не по правді, молодий козаче,
Зо мною живеш...
Слова всі до одного оддалися голосною луною: ні одне не сховалося. Дівчина
замовкла і схилила голову. Стало знов тихо. Тільки десь далеко, тремтячи в
повітрі, завмирали останні одголоси пісні.
Верби
стоять непорушно. Крізь їх віти де-не-де визирають далекі
зорі.
Дівчина звела великі очі й довго вдивлялася ними в сріблясту далечінь.
Здіймала руки, щось шепотіла сама собі, кивала гірко головою. Знову зворухнулося
повітря, і срібні звуки розбудили степ. Дівчина заплющила очі, марить і
співає.
І
ввижається бідній дівчині в старих лахміттях, що не наймичка вона, не сирота...
Вона дочка багатого батька. У неї шовком шиті сорочки, дорогії килими,
дукачі срібні... Та не милі їй вони, бо не хоче її любити козак молодий. А
той козак — такий хлопець, яких уже немає тепер: він у пишному вбранні, що сяє,
як сонце. Під ним грає кінь вороний, а в того коня горять на ногах золоті
підкови, срібні виблискують стремена. Сидить козак на коні перед нею, хороший і
вільний, як вітер степовий, а вона стоїть перед ним засмучена та стиха докоряє
йому, що не по правді він з нею живе...
Тужить,
розливається голос дівчини, і лунає-розлягається по сонному степу живе
оповідання про дівчину та зрадливого козака (С. Васильченко, 518
сл.).
Робота за змістом і структурою
тексту
-
Довести належність висловлювання до художнього стилю, наводячи приклади з тексту.
-
Якою ви уявили дівчину, про яку йдеться у тексті? Описати її.
-
Якою ви уявили місцевість, описану письменником? За допомогою яких художніх засобів йому вдалося це зробити? Навести приклади з тексту.
-
Які типи мовлення поєднано у висловлюванні?
-
На які частини можна поділити текст?
-
Зробити тематичні виписки і самостійно скласти складний план.
Мовностилістичний аналіз
тексту
-
Дібрати означення, що використовуються в описі місцевості.
-
Записати порівняння і з'ясувати їх роль в описі місцевості.
-
Пояснити лексичне значення слів жевріти, яр, хутір, стерня, марища, дукачі (за тлумачним словником або контекстом).
-
Виписати слова з подвоєнням і подовженням літер і прокоментувати їх правопис.
Повторне прослуховування
тексту
ІV. Підготовка чорнового варіанта переказу
Редагування з використанням
пам'ятки
Як написати стислий переказ розповідного тексту
з елементами опису місцевості в
художньому стилі
-
Прочитати або прослухати текст, який необхідно переказати стисло.
-
Визначити тему й основну думку висловлювання.
-
Вдуматися в тему, пропоновану для стислого переказу.
-
Виділити з тексту основну інформацію.
-
Продумати композицію переказу, тип мовлення.
-
Зробити тематичні виписки.
-
Самостійно скласти план переказу.
-
Виписати художні засоби, що допомагають авторові описати місцевість.
-
Дібрати слова та речення для зв'язку частин тексту.
V.
Написання стислого
переказу розповідного тексту з елементами опису місцевості в художньому
стилі
VІ. Домашнє
завдання