Твір-опис місцевості (усно)
УСНИЙ ТВІР-ОПИС МІСЦЕВОСТІ (ВУЛИЦІ, СЕЛА, МІСТА)
НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ
У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
Мета: удосконалити мовленнєво-мислительні
вміння усвідом
лювати тему й основну думку,
логіку викладу, тип і стиль мовлення; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння
здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту з
елементами опису місцевості, сприймати письмовий текст, розуміти його, усно
створювати власні твори-описи місцевості в художньому стилі на основі особистих
спостережень і вражень.
Тип уроку: урок
розвитку комунікативних умінь.
ХІД УРОКУ
ІІ. Ознайомлення
з темою, метою й
завданнями уроку
ІІІ.
Колективна робота з
текстом
- Прослухати висловлювання.
Довести, що воно належить до художнього стилю. Дібрати
заголовок.
Ужгород! Федір любив
це місто над Ужем з його вузенькими вулицями, крамницями, готелями,
ресторанами.
Він зайшов до
модної майстерні, де шили жержетову сукню, у крамниці зробив різні дрібні
покупки... Але йому конче треба було відвідати ще єпископську
резиденцію.
Резиденція
височіла на одній з трьох гір, на яких стоїть Ужгород. Праворуч, на ще
вищій горі, видно було древній замок, ліворуч, за базаром, випиналися дахи
жупанату. Річку, що перетинала місто, вулиці й сади над нею вже оповивали сині
присмерки, але на горах ще було видно.
Федір сковзався
на згористій вулиці, бо недавно випав дощ, каміння було мокре. Вулиця
підіймалася вгору дуже круто, і він кілька разів зупинявся і стояв,
віддихуючись.
Зовсім близько
був Ужгородський замок, відгороджений від міста високим муром з глибоким
ровом перед ним. Колись над ним був підйомний міст, про що свідчили гнізда для
цепів у мурах. За муром височіли будівлі замку з гострими
дахами.
«Отак само,—
думав, віддихуючись, Федір,— підіймався колись цією вулицею й прапрадід мій
Роман».
Єпископська
резиденція займала чималу садибу на шпилі гори. Ця держава єпископа також
відгороджена була від міста муром. Просто на вулицю виходив собор, що починався
порталом з чотирма сірими колонами і двома височенними дзвіницями. Далі за
дзвіницями тягнувся, як величезний корабель, сам собор (С.
Скляренко).
- Визначити мікротеми тексту,
скласти план.
- Назвати об'єкти, що входять до
опису місцевості. Які художні засоби використав письменник при
цьому?
ІV.
Формування практичних
умінь опису місцевості
- Прочитати зразок тексту-опису
місцевості. Проаналізувати структуру твору (з яких частин він складається,
чи наявні в тексті зачин і кінцівка). Дослідити, які типи мовлення поєднано у
висловлюванні.
У НАПРЯМКУ СЕРЦЯ
Наш рідний
Львів — це казка, утілена в камінь чарівною силою майстрів-казкарів з усього
світу протягом понад семи століть. Після кількагодинної прогулянки вулицями
Львова починаєш відчувати себе мислителем загальнолюдського значення. Сюди
приїжджають не просто подивитися, а й духовно
наснажитися. У ту мить, коли довговічне каміння нашіптує про нетлінні
цінності, кров по жилах струменить так лагідно, як вода лісового
струмочка.
Площа
Ринок вибудована ще в XIV столітті німецькими ремісниками характерним їм
способом містобудування, і тому така схожа, скажімо, на центральні майдани
Мюнхена, Вроцлава чи Кракова, де посередині стоїть головна муніципальна будівля,
завершена вежею, а годинник ударами дзвону відбиває перебіг
часу.
Опинившись
неподалік ратуші, вежа якої увінчує не тільки площу Ринок, а й увесь Львів,
відчуваєш величезну концентрацію людської енергії, накопичуваної тут
століттями. Відлічивши вгору 408 сходинок ратушної вежі, можна відчути себе
65-метровим велетнем й охопити Львів кількома поглядами. Зору відкривається
простора й багата панорама.
Повноправними
господарями на Ринку від початку XIX століття є Діана, Нептун, Адоніс та
Амфітрита, котрі в античному світі керували долями людей і явищами природи.
У Львові цих богів поставили наглядати за декоративними фонтанами. Тепер вони,
вродливі й граціозні, є втіленням античної
краси.
З майже
побожним трепетом завжди хочеш зробити «коло пошани» на Ринку, де тебе радо
вітає «галерея» палаців: палац Бандінеллі, Чорна кам'яниця, палац Корнякта,
архієпископський палац, палац Любомирських, Венеційська кам'яниця
тощо.
Кожен
здатен знайти у Львові свою вулицю, чи навіть кілька, де, хоч на мить, може
відчути себе вічним. Кожен може відчути, як це місто робить людину сильнішою і
пробуджує в ній найкраще (Ю. Николишин).
- Що виражає заголовок? Чому
автор, на вашу думку, не використав у заголовку назву основного об'єкта, що
описувався,— площа Ринок?
- Які мовні засоби тексту
передають особисті враження автора? Чи може так описати місцевість людина, не
закохана в неї?
V.
Робота над складанням усного твору-опису
- Уявити себе екскурсоводом, що
проводить екскурсію цікавими місцями вашого міста (селища, села). Підготувати
розповідь, увівши в неї опис місцевості відповідно до запропонованої
ситуації спілкування.
- Увиразнюючи опис місцевості й
передаючи особисті враження, використати у власному творі художні засоби: а)
епітети; б) метафори; в) порівняння.
VІ. Підведення підсумків
уроку
На основі власних
спостережень скласти усний твір-опис на тему «Історичний центр мого міста
(селища)», висловивши своє ставлення до описуваної
місцевості.