Твір-опис місцевості (письмово)
ПИСЬМОВИЙ ТВІР-ОПИС МІСЦЕВОСТІ
(ВУЛИЦІ, СЕЛА, МІСТА)
НА ОСНОВІ ОСОБИСТИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ І ВРАЖЕНЬ
У ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
Мета: удосконалити мовленнєво-мислительні
вміння усвідомлювати тему й основну думку,
логіку викладу, тип і стиль мовлення; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння
здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз художнього тексту з
елементами опису місцевості, сприймати письмовий текст, розуміти його,
письмово створювати власні твори-описи місцевості в художньому стилі на основі
особистих спостережень і вражень.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.
ХІД УРОКУ
ІІ. Ознайомлення
з темою, метою й
завданнями уроку
ІІІ.
Актуалізація
мовленнєвознавчих понять
Бесіда за
запитаннями
- Назвати основні види опису. З
якою метою їх можна використовувати?
- Яку структуру має текст-опис
місцевості?
- У яких стилях мовлення
використовується опис місцевості? Навести приклади.
Вибіркова
робота
► Прочитати заголовки
висловлювань. З'ясувати, які з них належать текстам-описам місцевості. Виписати
їх.
1.
Побачення з рідним краєм. 2. Перлина архітектури. 3. Довженків сад. 4.
Задунайська Січ. 5. Гірка та солона дорога. 6. Історичний Чернігів. 7.
Волинський край. 8. Гірський пейзаж. 9. У морі. 10. Шедевр із цементу. 11.
Монастир на схилі гори. 12. Українська ніч. 13. Спогад з дитинства. 14.
Рідна сторона. 15. Звичайне диво.
IV. Колективна робота з
текстом-зразком
Творче спостереження з
елементами аналізу
- Прочитати текст. Визначити
стиль і тип мовлення. На що вказує заголовок: на тему чи основну думку? Звернути
увагу на особливості опису місцевості.
ВУЛИЦЯ МОГО
ДИТИНСТВА
У кожної людини
є найдорожчі місця в житті. Для мене — це вулиця, на якій я виросла. Зараз
живу далеко звідти, але завжди пам'ятаю про неї і повертаюся
туди.
Це маленька
затишна зелена вулиця носить назву «Соборна». Духмяні грона білих акацій,
п'янкий аромат жовтих лип, пухнастий цвіт струнких тополь, чарівні листя кленів
— такою запам'яталася моя вулиця.
Наш колишній
триповерховий будинок стоїть у затишному місці. У маленькому зеленому дворі
багато яскравих квітів.
Запам'ятався
мені на нашій вулиці і старовинний білий будинок із колись розкішним, а тепер,
на жаль, занедбаним садом. Де-не-де збереглися маленькі одноповерхові будиночки
в квітучих деревах і густих кущах.
Нещодавно ми з
мамою ходили нашою вулицею. Початок її веде від Дніпра, від нашої улюбленої
набережної з красивим пам'ятником — гордим вітрильником. У кінці вулиця
знов повертає до річки через відому алею Слави.
Яка краса на Соборній
восени! Дерева стоять у багряному, жовтому листі, яке потихеньку спадає
додолу. Йдеш по ньому, наче по прекрасному м'якому килимі. З Дніпра
доноситься свіже повітря. Відчуваєш незвичайний спокій і повне злиття з
природою. Такий мій рідний куточок у Херсоні — вулиця
Соборна.
Здається мені, мов у казці,
Життя тут щасливо іде.
І знову всім серцем бажаю
Вернутись в дитинство своє.
(А. Ярмиш)
- Назвати художні засоби,
використані в описі місцевості.
- Визначити ставлення автора до
описаної місцевості.
Робота з
пам'яткою
- Розглянути пам'ятку «Як
працювати над твором-описом місцевості в художньому стилі». Запам'ятати
особливості побудови висловлювань, що містять опис
місцевості.
ПАМ'ЯТКА
Як працювати над твором-описом
місцевості в художньому стилі
Вдало дібрати фактичний матеріал (виділіть об'єкти, що складають основу опису місцевості) і підготувати план майбутнього твору. Дібрати яскравий заголовок, що виражав би основну думку висловлювання. Дотримуватися вимог художнього стилю (доречно використовувати художні засоби — епітети, метафори, порівняння — задля увиразнення мовлення). Використовувати слова і словосполучення на позначення місця розташування об'єктів опису місцевості, як-от: прямо перед нами, неподалік, поруч, у центрі, у далині, трохи далі та ін. Передати власне ставлення до місцевості, що описується (захоплення, замилування, здивування тощо).
V.
Складання твору-опису
місцевості
- Підготувати розповідь про
вулицю вашого дитинства, увівши в текст твору опис місцевості. Скористатися
пам'яткою.
План твору-опису вулиці
1. Назва вулиці та короткі відомості про її виникнення.
2. Рельєф і забудова вулиці:
розміри та структура; рослинність та зовнішній стан; цікаві будинки та заклади, що розташовані на ній; власний будинок.3. Особисте ставлення до рідної вулиці.
VІ. Підведення підсумків
уроку
VІІ. Домашнє завдання
- Чи доводилося вам бувати в Карпатах, на південному узбережжі Чорного моря в Криму, на території Херсонеса? Поділитися своїми враженнями від побаченого під час подорожі з однокласниками. Покласти це в основу власного твору-опису місцевості, яка вразила вас. Дібрати яскравий заголовок, дотримуватися вимог художнього стилю.