Розвиток української мови
Урок №1
Тема. Розвиток української мови
Мета: розширити відомості
дев’ятикласників про процес і результат розвитку української
мови в ході історичного становлення українського суспільства
та його культури; сформувати вміння визначати основні періоди розвитку
мови, характеризувати особливості їх; за допомогою
мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти
осмисленню ролі мови як найважливішого,
найбагатшого і найміцнішого зв’язку поколінь.
Тип уроку: урок
засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку.
ІІІ. Розвиток пізнавальної активності
Навчальне аудіювання
- Уважно прослухати
висловлювання. У якому стилі воно оформлено? Довести це. Визначити тему й
основну думку почутого.
Український народ спершу
обслуговувала спільнослов’янська мова — старослов’янська, або
церковнослов’янська (назва виникла у зв’язку з переважно виконуваними цією мовою
функціями). Оригінальні твори, написані цією
мовою, поділяли на три стилі: високий,
середній і «низький». Високий був класичним церковнослов’янським,
середній — церковнослов’янським з багатьма місцевими
вкрапленнями, «низький» — русько-українським з церковнослов’янськими
вкрапленнями. Проте непрохідної межі між цими стилями не
було: так, окремі уривки з агіографічної
літератури (високий стиль) майже повністю
збігаються з відповідними уривками з Іпатіївського
літопису (середній стиль).
Староукраїнська літературна
мова розвивалася на основі «низького» стилю —
юридично-ділових документів. Церковнослов’янізми поступово
замінювалися руськими словами, але активно запозичувалася
й іншослов’янська лексика, зокрема чеська й польська.
Через польську мову входили в староукраїнську й слова
з інших мов, зокрема з німецької. Староукраїнська літературна мова досягає
розквіту в XVII ст.— на початку XVIII ст., але згодом
поступово замінюється слов’яноруською, у якій
переважали церковнослов’янські елементи, і зрештою
занепадає, здаючи свої позиції російській мові.
З кінця XVIII ст. зароджується нова українська
літературна мова на народній основі з
окремими елементами давньої. Але її функціональні
можливості були обмежені — вона вживалася тільки в
белетристиці й частково в листуванні. Тарас Шевченко довів цю
мову до блиску, що послужило поштовхом до
її дальшого розвитку у творах його
послідовників — Марка Вовчка, Л. Глібова, І. Нечуя-Левицького,
А. Свидницького, Ю. Федьковича, Панаса Мирного та
ін.
Кінець XIX — початок XX ст. позначені намаганням
виробити українську публіцистичну й наукову мову з власною термінологією. У
20-ті роки XX ст. багато було зроблено і для утвердження української
термінології, і для освіти українською мовою, і для розвитку
книговидання.
Тепер наша мова могла б про себе сказати словами П.
Тичини:
Щоб жить — ні в кого права не питаюсь,
Щоб жить — я всі кайдани розірву,
Я стверджуюсь, я утверждаюсь,
Бо я живу.В. Русанівський
- Стисло переказати прослуханий текст.
Формування термінологічного апарату (робота
з довідковою літературою)
- Як ви розумієте поняття походження
мови й еволюція мови?
- Чи тотожні ці
сполучення слів?
Свої міркування зіставити з матеріалом
довідників чи енциклопедичних словників.
Еволюція — процес
зміни, розвитку кого-, чого-небудь.
Походження — виникнення,
утворення, поява чого-небудь як наслідок якихось подій, процесів,
явищ (Великий тлумачний словник сучасної української мови.— К:
Перун, 2002).
Походження мови — передумови
і початки розвитку мовної діяльності суспільства.
Як одна з основних ознак суспільства мова
почала формуватися на етапі появи первісної
людини. Це було тривале поступове перетворення біологічно
зумовлених неусвідомлюваних інстинктивних вигуків в осмислені звукові засоби
комунікації давніх людей. Припадало воно в основному на другу половину
неандертальської фази розвитку людини (мустьєрська епоха в
кінці раннього палеоліту). Вирішальною соціальною передумовою
був поступовий перехід до справжньої
трудової діяльності, пов’язаної з виготовленням знарядь праці. Суспільний
характер праці, необхідність координації дій учасників трудового
процесу викликали потребу у свідомому
застосуванні певних звукових сигналів. Іншою об’єктивною передумовою
формування мови була здатність предка людини відтворювати низку спадково
закріплених вигуків, які інстинктивно пов’язувалися з певними
типовими для стада істотними життєвими ситуаціями
— небезпекою, появою здобичі, зміною напряму
руху тощо. Поступово такі вигуки почали свідомо застосовуватися
первісними людьми у зв’язку з відповідними діями,
спочатку в самій трудовій ситуації, а
згодом і поза нею як її позначення.
Припускають, що до початку розвитку звукової мови на основі
інстинктивних вигуків, а частково й пізніше,
предки первісних людей протягом тривалого часу
(можливо 2–3 млн років) спілкувалися за
допомогою жестів (З енциклопедії «Українська мова»).
ІV. Виконання системи завдань творчого характеру
Дослідження-відновлення на основі тексту
-
Виразно прочитати текст. Дібрати заголовок.
Визначити речення, у якому розкривається основна думка
висловлювання.
Свою історію має й українська графіка
(як і білоруська, болгарська, македонська, російська, сербська). Вона бере свій
початок від старослов’янського письма. У нинішньому українському алфавіті є
тільки дві літери, що їх не було в кирило-мефодіївській абетці — це ґ, яка
відома з кінця XVI ст. і набула поширення в XVII ст., та ї, що перебрала
на себе функції позначення сполучення й+і. Слід ще згадати про специфікацію в
українському правописі літер е, є, відсутню в інших кириличних
правописах. Решта літер — це ті, що їх, на думку Івана Огієнка,
знали вже в давньокиївський період, принаймні з VII ст. н. е. Правда, у
старослов’янському алфавіті були й такі літери, які не відповідали жодним
українським звукам, а тому вживалися непослідовно, а потім і зовсім
зникли.
Отже, якщо брати до
уваги графіку, то український правопис бере
свій початок від кінця минулого тисячоліття. Щоправда,
остаточне його становлення припадає аж на
початок XX ст. Треба згадати й про те, що від 1708 року змінилося
накреслення літер: традиційну кирилицю замінено
так званою «гражданкою» — спрощеним кириличним
письмом.
З розвитком нової
української літературної мови — від часу видання
«Енеїди» І. Котляревського — виникла потреба в зміні
традиційного письма. Письменники, які писали живою
українською мовою, мусили шукати засобів передавати
справжнє звучання слів, а не йти за їх давнім традиційним написанням.
Пошук цей був великою мірою стихійним, а тому від 1798 до 1905 року
нараховується близько 50 різних правописних систем (З Українського
правопису).
- На основі опрацьованого тексту відновити
твердження.
1. Український правопис бере свій початок ...
2.
Остаточне становлення українського правопису припадає ...
3. У
нинішньому українському алфавіті є тільки дві літери, що їх не було в
кирило-мефодіївській абетці, ...
4. В інших
кириличних правописах відсутня характерна українському
правопису літера ...
5. Від 1798 до 1905 року нараховується
... різних правописних систем.
- Назвати, з яких
підсистем, окрім графіки, складається правопис кожної
мови.
Методичний коментар. Правопис кожної мови складається з трьох підсистем: графіки (літер, якими позначають найтиповіші звуки та звукосполучення), орфографії (способів поєднання звуків і звукосполучень, що забезпечує однотипність написання слів) і пунктуації (розділових знаків, за допомогою яких позначають інтонаційне членування тексту).
Робота в міні-групах (розкриття суті різних гіпотез про походження й розвиток української мови)
- Уважно опрацювати теоретичний
матеріал (див. додаток до уроку). Схарактеризувати
основні періоди розвитку української мови. Які назви
використовували для позначення української мови на різних етапах
становлення її?
Слов’янські мови
походять з одного джерела — праслов’янської
(спільнослов’янської) мови, від якої й успадкували спільні або подібні
тенденції розвитку.
- Дати визначення поняттям
літературна мова, національна
мова, рідна мова, державна
мова.
V. Підсумок уроку.
- Як ви розумієте вислів: "Мова повинна не роз’єднувати людей, а навпаки, об’єднувати"?
VІ. Домашнє завдання
- Назвати відомих вам вітчизняних мовознавців. Скориставшись довідковою літературою, дослідити, які з них займалися вивченням історії української мови. Підготувати повідомлення про одного з українських лінгвістів та його теорію щодо походження й розвитку мови.
Додаток: "Походження
мови"